Saç Ekimi ve PRP (Kök Hücre Uyarıcı)

Son yıllarda FUE ile yapılan işlemlerde tek seansta yüksek sayıda saç kökü miktarlarının nakledilmesi memnuniyet verici sonuçlar ortaya çıkmasını sağlamıştır ve kısa sürede herkes tarafından yoğun talep edilen bir teknik haline gelmiştir.

PRP (Platelet Rich Plazma) (Kök Hücre Uyarıcı) doku iyileşmesindeki rolüyle bir çok Tıp dalında tedavilerdeki yerini almıştır.

Özellikle doku yaralanmalarında ve örneğin futbolcuların diz  sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmiştir.

Bunu içeriğinde yoğun bulunan kök hücre uyaranları  sayesinde yapmaktadır

Saç ekimi işleminde de 4 önemli alanda bize avantaj sağlamaktadır:

  • Alınan Saç köklerinin uzun süre canlı kalması ve zarar görmemesi
  • Saç alınan bölgelerin daha hızlı ve izsiz iyileşmesi
  • Bölgedeki ince ve cansız tüy şeklindeki saç follikülerini uyararak canlandırması.
  • Yeni ekilen saç köklerinin şok evresini hızlı atlatması yani dokuya daha hızlı uyum sağlaması

Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problem ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesidir.

Uzun süre dışarıda bekletilen saç kökleri doğala en uygun ortamda bekletilirse canlılığını korur.

PRP kullanımının en önemli avantajı ekilmek üzere toplanan saç köklerinin  en doğal ortamda bekletilmesidir.

Böylelikle saç kökleri  uzun süre  nemli kalır,oksijenlenir ve vücudun doğal asit alkali dengesinde saklanmış olur.

PRP içerdiği 9 ana kök hücre uyarıcı büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturcu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır.

PRP Diğer yandan ense bölgesinde çıkarılırken kırılarak cilt içinde kalan saç köklerinin olabilmektedir.Eğer böyle saç kökleri mevcutsa bunların yeniden canlanarak bölgede büyümesini PRP active eder.

PRP ayrıca ekim yapılan bölgede seyrek ve cansız tüy şeklinde saçlar mevcutsa bu saçların da canlanmasına ve uzumasına PRP oldukça yardım etmektedir.

Bunun yanı sıra PRP sizin kendi kanınızdan elde edildiği için herhangi bir yan etkisi yoktur ve alerji yada herhangi bir reaksiyona neden olmaz.
Bu nedenle yüksek güvenlikle ve rahatlıkla herkeste kullanılabilmektedir.

Merkezi Amerika’da bulunan Uluslar arası Saç Cerrahları Birliği (www.ishrs.org) yayınladığı bilimsel çalışma ile üyesi olan doktorlara Saç ekim işlemi esnasında PRP’nin kullanılmasını tavsiye etmektedir

Ülkemizde de bir çok estetik işlem ve saç problemlerinde PRP kullanılmaktadır.

WhatsApp Whatsapp'tan Mesaj Gönderin !