Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Beylikdüzü Saç Ekimi

Saçlar dış görünüşümüzü tamamlayan aksesuarlarımızın başında gelmektedir. Yıllarca insanlar birçok nedene bağlı olarak saç kaybı yaşamışlardır. Bu sorunu saklayabilmek için bazıları peruk, protez kullanmayı tercih etti bazıları ise yanlardan saç uzatıp açık olan bölgeyi gizlemeye çalıştılar. Bu sorunlara karşılık ilk olarak saç ekimi yöntemi FUT ( Follicular Unit Transplantasyon ) tekniği gündeme geldi. Ardından gerek uygulama rahatlığı gerek hasta konforu açısından daha kolay uygulanan FUE tekniğine yerini bıraktı.

Yöntemi kısaca açıklayacak olursak; öncelikle saç ekimi olacak kişinin açıklığı belirlenir ve ardından saçlar traş edilerek kısaltılır. Alım yapılacak yer lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Donör bölge dediğimiz yerden ( 2 kulak arası ) 0,9mm ve daha küçük çaplı punchlarla saçların çıkış yönüne doğru silindirik bir şekilde saç kökü ve yanında biraz epitel doku parçasıyla alım yapılır. Ardından alınan greft sayısı kadar açık olan bölgeye yerleştirilecek olan greftlerin yuvaları (kanalları ) açılır. Açılan yuvalardan sonra greftler teker teker bu boşlukların içine yerleştirilir. Bu şekilde işlem tamamlanmış olur. Ense bölgesindeki alım yapılan yere antiboyotikli pomad sürülerek pansumanı yapılır ve o bölge kapatılr. 1 gün sonra pansuman bölgesi açılır ve işlemden 3 gün sonra saç yıkamaları yapılmaya başlanmalıdır. İşlemin başarısı %50 işlemi yapan ekibe %50 side hastanın işlem sonrası yapacağı bakıma bağlıdır.

Öyküsünde ilaç alerjisi olanlar, kardiyovasküler hastalığı bulunanlar, şeker hastalığı gibi düzenli tedavi gerektiren hastaların operasyonunda dikkat edilmesi gereken hususların önemi daha da artmaktadır.

PRP (Platelet Rich Plasma)

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri vardır. Saç köklerini besleyen kılcal damarlar kan dolaşımı ile ihtiyaç duyulan yapılandırıcı maddeleri saç köklerine taşırlar.

Kanımız damar içinde sürekli hareketli olan canlı bir sıvıdır. Bu sıvı iki temel kısımdan oluşur. Plazma ve hücreler bu iki kısmı oluşturur.Günümüzde ne yazık ki saç köklerinin ihtiyaç duyduğu beslenmeye engel olacak pek çok faktör mevcut. Kişisel faktörlerin başında genetik etkenler, dolaşım bozuklukları ve yaşlanma gelirken, çevresel faktörler sigara kullanımı, dengesiz beslenme, kullanılan kozmetik ürünler gibi konularda değerlendirilebilir.
İnsanda ortalama 5-6 litre kan bulunmaktadır. Bu kanın % 50-60’ı sıvı olan plazmadır. Diğer % 40-50 kısmı ise hücrelerden oluşur. Kanın temel hücreleri eritrosit (alyuvar), lokosit (akyuvar) ve trombosit(pıhtılaşma hücresi) olmak üzere 3 temel hücreden oluşmaktadır.

Trombositler kanın en küçük çekirdeksiz hücreleridir. Esas görevleri pıhtılaşmayı sağlamaktır. Yani bir yerimiz kesildiğinde açığa çıkan kanın içindeki trombosit kanamayı durdurarak yara yerinde kanamayı önleyen koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu tabaka aynı zamanda yara iyileşmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Trombosit fonksiyonları sayesinde yeni dokular oluşur. Yaranın üzerindeki kabuk düştüğünde altta yeniden derinin oluştuğunu görürüz. Trombositin bu gücü artık tıpta pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Kendi kanınız sizi geçmişe götürmeye hazır. Son dönemde P.R.P. tedavisi ile ölmeye yüz tutan saç kökleriniz ve zayıflayan, tüy haline gelen saç telleriniz canlanacak ve saçlarınız eski sağlığına kavuşacaktır. Dolaşım bozuklukları, yaşlanma, sigara kullanımı, dengesiz beslenme, kullanılan kozmetik ürünler  PRP Saç Tedavisi bu olumsuz koşulların oluşturmuş olduğu saç dökülmesi, yağlanma, kepeklenme gibi problemleri kişinin kendi kanında mevcut olan onarıcı maddelerin saçlı bölgeye transfer edilmesiyle yok etme esasına dayanır. Kanda yer alan ve büyüme faktörü (growth faktör) olarak adlandırdığımız bu onarıcı ve yapılandırıcı malzemeler, ayrıştırılıp saçlı deriye enjekte edilir.

PRP tedavisinin şimdiye kadar gerçekleştirilen enjeksiyonlu diğer tedavilere oranla en büyük farkı etkilerini ilk seansla birlikte göstermesidir. Bu uygulamanın temeli doku yenilenmesine dayanmaktadır. Toplam 30 dk süren bu işlemde herhangi bir acı, iz oluşmuyor. Uygulamayı yapan kişi anında normal hayatına geri dönebilir.Ayda bir kez olmak üzere üç ay süreyle uygulama yapılıyor. Sonra her yıl bir defa uygulanması yeterlidir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve kan dolaşımını artırıcı çeşitli ilaçların ufak dozlar halinde deriye uygulanmasıdır. Mezoterapi saç dökülmesini iyileştirmek ve kontrol altına almak için ek bir yöntemdir.

Mezoterapi, kelime anlamı olarak direkt derinin orta tabakasına yapılan tedavi şeklidir. Amaç daha az miktarda aktif maddeyi tedavi edilecek bölgeye enjekte ederek etkili olmaktır. Bu yöntem, yüzde, saçlı deride ve kullanılmaktadır. Mezoterapi ile saç kökünden eksik olan maddeler küçük dozlarda ve direkt olarak saç köküne verildiği için etkinin kısa sürede elde edilmesi beklenir. Saç mezoterapisi bölgesel uygulanabilir, istenilen bölgede hücre metabolizmasını uyararak saç dökülmesini durdurmaya, var olan saçların kalitesinin artırmaya ve saç uzamasını aktif hale getirmeye etki eder.

Strese bağlı, mevsimsel ve metabolik rahatsızlık nedeniyle saç dökülmeleri ve gebelik sonrası ani saç dökülmeleri mezoterapi sayesinde çözüm bulmaktadır.

İşlem yaklaşık 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Seanslar haftada bir olarak uygulanır ve dökülme derecesine bağlı olarak toplam 8 seans uygulanır. İlk 4 seans haftada bir kez, kalan 4 seans ise 15 günde bir uygulanarak bir kür tamamlanır. İhtiyaca göre son 2 seans 15 günde veya ayda bir uygulama şekli devam ettirilebilir.

Seanslar başladıktan 5 ile 7 seans sonra olumlu değişiklikleri görebilirsiniz. İlk olumlu sonuçların görülmesi için 2 ay geçmesi gerekmektedir.
Ne olursa olsun her doku oksijenlenmeyi arttıran, yaşlanmayı durduran vitaminlerden fayda görmektedir. Saç kökleri de doğrudan uygulanmış vitaminlere gerek saçı daha hızlı uzatarak gerekse uzayan saçın çapını daha kuvvetli üreterek cevap verir.

Saç Ekimi Sonrası

Operasyondan sonra ilk 3 gün saçınız yıkanmamalıdır. Önerilen losyon ve özel şampuanla yaklaşık 10 gün süre ile günde sadece 1 kez yıkayabilirsiniz.

Önerilen losyon, ekim yapılan bölgeye baskı uygulamadan tabaka halinde sürülüp 1 saat bekletilmektedir. Losyon cilt tarafından emilir ve o bölgedeki kabuklarında yumuşamasını sağlayıp daha kolay dökülmesine yardımcı olur. 1 saat sonunda ılık ve tazyiksiz suyla losyon akıtılır ve ardından önerilen şampuanla ense bölgesinde alım yapılan alanda şampuan köpürtme işlemi yapılır. Daha sonra elde edilen köpük ekim alanına yumuşak hareketlerle sürülür bu işlem yapılırken saçların yönüne doğru yıkama işlemi yapılmalıdır ve aksi yöne yıkamadan kaçınılmalıdır. Bu işlem 2 defa yumuşak hareketlerle yapılıp bol suyla yıkanır. 10 günün sonunda kabuklar dökülmüş ve ekim bölgesinde sadece saçlar kalmış olur. İşlemden 1 ay sonra ekim yapılan saçların bir kısmı dökülür ardından bir daha dökülmeyecek olan saçlar çıkmaya başlar. Tam sonuç 6 ile 8 ay arasında kendini göstermektedir.

WhatsApp Whatsapp'tan Mesaj Gönderin !