Akne ve Leke Tedavisi

Akne izi tedavisinde altın yöntem

Akne ve sivilceler, kimi zaman ciltte kalıcı izler bırakabiliyor.Bu izlerin tedavisinde kullanılan dermaroller yöntemi ile artık daha başarılı sonuçlar alınıyor.

Ergenlikte sivilceler neden artar?

Cildimizher yaş döneminde yağ ve ölü deri üretir. Fakat bu dönemde hormonal değişimle birliktesebum ve yağlanmada artış gözlenir. Bedenimizde normalde bulunan bakteriler bu sebumdan beslenir. Gerekli ve uygun temizliğin yapılması gerekir. Aksi halde çevre kirliliğinin de etkisiyle bu yağlar iltihaplı sivilcelere dönüşür.

Engellemek için ne yapmak gerekir?

Cilt temizliği her yaşta ama özellikle bu dönemde çok önemlidir. Bakım yapılmazsa siyah noktalar, beyaz kabarıklar, açık ve kapalı komedonlar dediğimiz unsurlarda artış olur. Bunlar aknenin ilk, en hafif şeklidir. Yüzün günde iki defa ılık su ve ph değeri 5.5 olan uygun bir temizleme jeliyle temizlenmesi bile yeterli olur. Aksi halde sivilce ikinci basamak dediğimiz, orta ve şiddetli seviyeye ulaşır. Siyah noktalara da bir hekim tarafından müdahale edilmesi gerekir.

Cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekir?

Temel bakım, yüzün yıkanmasının yanı sıra günde iki defa tonik ve yağsız, nonkomedojenik nemlendirici uygulanmasıdır. Ama bunda da aşırıya kaçmamalı. Sivilcelerin yüzdeki kir nedeniyle oluştuğu zannıyla günde 5-6 defa ve sert yöntemlerle temizlik yapılırsa ters etki oluşur. Cilt tahriş olur. Minik iltihaplar dağılabilir ve iz bırakabilir.

Medikal müdahale hakkında bilgi verir misiniz?

Hafif vakalarda lokal antibiyotik kremler ve soyucu ilaçlar veriyoruz. Sebum salgısını azaltması için temizleyici losyonlar uygulanır. Daha şiddetli aknelerde ağızdan antibiyotik gerekebiliyor. Biraz da genetik yatkınlığı olan ileri vakalarda sistemik vitamin a tabletleri veriyoruz. Başarılı bir tedavidir, ama doktor kontrolünde kullanılması gerekir, çok ciddi yan etkileri vardır. Karaciğer enzimleri ve kan yağları kontrol edilmeden reçete edilmez, çünkü düzensiz ve fazla kullanımı karaciğere zarar verir. En hafifi dudak kuruluğu, kas ve eklem ağrısı yapar.

İzlerden kurtulmak mümkün mü?

Elbette. Medicana bünyesinde de bulunan dermarollertedavisi ile çok iyi sonuçlar alınıyor. 190 adet altın iğne ucu olan bu aletle ciltte 20 dakikada kapanan mikroskopik kanallar açıyoruz. İzlerin yapısına göre iğnelerin uzunluğunu ayarlıyoruz ve cilde kurutucu, tedavi edici ilaçlar enjekte ediyoruz. Zaten işlem sırasında kolajen sentezi aktive oluyor ve bağ dokusunda da artış sağlanıyor. Ancak aknenin aktif döneminde kullanılmıyor. Bu nedenle öncesinde cildi kimyasal peeling yöntemiyle kurutuyoruz.

Ne kadar zamanda sonuç alınır?

Seanslar 3-4 haftada bir uygulanır. Bir kaç seanstan sonra cilt yenilenmesi ortaya çıkar. Cildin yapısına göre yaklaşık 2-3 ayda izlerden kaybolur. Uygulama öncesi lokalanestezik losyon sürülür, pek bir ağrı da hissedilmez.

Güneşe dikkat

“Sık yapılan bir yanlışı da düzeltmek gerekir. Halk arasında güneş ve solaryumun sivilce ve akneye iyi geldiği, kuruttuğuinanışı yaygındır. Hâlbuki durum tam tersi. Ciltte hafif olan izler, kontrolsüz güneş banyosu ve solaryum ile kalıcı olur, lekeler de koyulaşabilir. Güneş elbette genel anlamda yararlıdır, fakat korumasız ve uzun süreli maruz kalmak kanser riskini ciddi oranda artırır. Aynı risk solaryum için de geçerli. Mutlaka yağsız koruyucu ürünler kullanılmalı. Yağlı olanlar da sivilceleri artırabilir.”

WhatsApp Whatsapp'tan Mesaj Gönderin !